Ahbap çavuş ilişkileriyle dış politika yürümez

Yayınlandı: 29 Temmuz 2011 / Siyaset & Politika, TSK - YAŞ - GENELKURMAY

Parti teşkilatlarını ziyaret etmek üzere Balıkesir’in Edremit ilçesine gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ilk olarak partisinin Altınoluk belde teşkilatında partililerle bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, ahbap çavuş ilişkileri ile dış politika yapılamayacağını söyledi. Tekin Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan milletvekilleriyle ilgili ise “Umarım gerek kalmaz ama gerekirse hakkımızı uluslararası arenalarda ararız. Gereğini yaparız.” dedi.
Altınoluk’ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Tekin, bir gazetecinin Sarkozy’nin sözlerine başbakanın verdiği yanıtı CHP’nin nasıl değerlendirdiği yönündeki sorusuna Tekin, “Sayın başbakana sormak lazım. Sayın başbakanla Sarkozy’nin devlet adamlığının ötesinde dostlukları vardı. Birbirlerinin düğünlerine gidip gelmek gibi. Neredeyse ahbap çavuş ilişkileri içerisinde kardeşim diyebilecek noktadaydı. Şimdi ne olduysa AKP’nin özellikle son 5 yıllık dış politikası Türkiye’de çok büyük bir sıkıntı yarattı. En son Kıbrıs olayında sil baştan CHP’nin değidi son noktaya gelmek zorunda kaldı. Ermeni konusunda yine keza öyle. Ama tabi yazın sıcağında Ankara’nın merkezinde havaii fişek patlattılar biz Avrupa birliğine girdik CHP’ye rağmen giriyoruz demeye başladılar. Şimdi görüyorsunuz ki Sayın Başbakan sil baştan efendim gerekirse reddederiz noktasına geldi. Bu şunu gösteriyor, gerek Ortadoğu’da gerek se dış politikada AK Parti’nin sürdürülebilir Türkiye Cumhuriyeti’nin uzun süredir bir devlet politikası olan dış politikası ciddi bir şekilde zedelendi. İşte Ortadoğu’da görüyorsunuz. Suriye’sinden, Libya’sından bir çok coğrafyada ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yine keza başbakan 3 gün önce NATO’nun orda ne işi var derken üç gün sonra NATO’nun orda olup ta Suriye’nin üçe bölündüğünü hepimiz izliyoruz. Suriye’nin akıbetinin ne olacağı belli değil. Ortadoğu’da ve dış politikada ne yazık ki AKP’nin yaratmış olduğu kırılmalardan kaynaklı. Şimdi bu gün öyle demenin bir anlamı yok. Ama bu ahbap çavuş ilişkileriyle dış politikayı yürütürseniz yaşayacağınız sorun budur.” dedi.
Ekonomide tasarruf önerileriyle başlayan tartışmaların ardından Başbakan, bakanlar ve Merkez Bankası Başkanı’nın farklı açıklamalar yaptığına dikkat çeken Tekin, “Yani eğer bir ekonomik kriz varsa veya olacaksa, tabi Türkiye’de ekonomik krizin olmasını hiç birimiz asla istemeyiz de görünen o ki, AKP’nin ekonomik politikasında da bir netlik yok. Bir netlik olsa başbakanın yardımcısı başka bir şey söylemez. Bakanı başka bir şey söylemez, merkez bankası başka bir şey söylemez. Bütün bu söylemlere baktığınızda kazaen CHP’deki yetkililer bu söylemleri söylemiş olsaydı tüm gazetelerin manşetinde olurdu bu. CHP’de çatlak, CHP’de patlak. Bu söylemler yüzünden dövizdeki yükselişten kimler faydalandı, kimler aldı kim sattı? Bütün bunların hesabı iktidara sorulmalı.” değerlendirmesinde bulundu.
Tutuklu milletvekilleri konusuna değinen Tekin, bunun Türkiye’de ki hukuk sisteminin nasıl çürüdüğünün en somut örneklerinden bir tanesinin hapisteki milletvekilleri olduğunu belirtti. Gürsel Tekin, “Sadece Sayın Haberal, Sayın Balbay değil, 8 tane milletvekili var. Millet iradesine götürüyorsunuz insanlar milletvekili seçiliyor. Milyonlarca vatandaş size oy veriyor vekil seçiyor. Vekil seçildikten sonra en son aşama yani Yüksek Seçik Kurulu dediğimiz aşama YSK anayasa mahkemesiyle eş değer. Yani en üstteki kurum. Bu da sizin mazbatanızı veriyor. Hayırlı olsun diyor. Geliyor iktidara bağımlı, kendilerinin adı belli zaten Özel yetkili mahkemeler yane özel. Dünyada da bir benzeri yok. Devlet Güvenlik Mahkemelerini kaldıracaksınız yerine özel yetkili mahkeme kime bağlı bu kardeşim özel yetkili mahkemeler? Paşama bağlı, paşam emrederse olur, emretmezse olmaz. Öyle bir hukuk sistemi olabilir mi? Bütün bu hukuksuzluk içerisinde umut ediyorum ki önümüzdeki süreçte arkadaşlarımızın duruşması var. Bu ülkede namuslu yargıçların olduğuna hala inanıyorum. Gereği yapılır, gereği yapılmazsa tabi ki uluslar arası arenada haklarımızı arayacağız.” şeklinde konuştu.
Tekin, AİHM’e başvuru için şu anda belirlenmiş bir tarih olmadığını belirterek, “Umut ediyorum ki o noktaya gelmeyiz. Gelinirse gereğini yaparız.” dedi.
CİHAN

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s