YAŞ’ın toplanmasına engel yok

Yayınlandı: 29 Temmuz 2011 / Siyaset & Politika, TSK - YAŞ - GENELKURMAY
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Üç kuvvet komutanı zaten emekli olacaktı.

 

YAŞ toplantısına iki gün kala askeri kanattan gelen “emeklilik talebi”, YAŞ’ın yapılıp yapılamayacağını gündeme getirdi.

Kanun gereği Başbakan, Milli Savunma Bakanı ve TSK’daki orgeneral ve oramirallerin katılımıyla toplanan YAŞ, bu yıl Orgeneral Bilgin Balanlı tutuklu olduğu için 16 değil 15 üyeyle toplanacaktı. 4 komutanın da emekliliklerini istemeleri üzerine bu sayı 11’e düştü. YAŞ Kanunu gereği şuranın toplanabilmesi için herhangi bir üye sayısına ulaşılması gerekmiyor. Dolayısıyla istifalar şuranın toplanmasının önünde bir engel olarak görülmüyor.

ÖZEL KARA KUVVETLERİNE VEKALET EDEBİLİR
Başbakan Erdoğan komutanların emeklilik istemini kabul ederse, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atama yapılması gerekecek. Bu durumda Başbakan Erdoğan’ın Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ataması bekleniyor. Org. Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı olarak Genelkurmay Başkanına vekalet edebilecek ve Şura gerçekleştirilecek. Kuvvet Komutanları’nın atanmasındaki “Genelkurmay Başkanı’nın teklifi” şartında meydana gelebilecek sıkıntının ise Hükümetin 12 Haziran genel seçimleri önceki aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi ile aşılması mümkün. Bakanlar Kurulu kararıyla YAŞ Kanunu ve ilgili kanunlarda krizin çözümü yönünde değişikliğe gidilebileceği belirtiliyor.

ÜÇ KUVVET KOMUTANI ZATEN EMEKLİ OLACAKTI
Bu yılki YAŞ toplantısında, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları emekliye sevk edilecekti. Bu nedenle de dün tek sürpriz Org. Koşaner’in emekliliği oldu. Emekliliğini isteyen dört orgeneral istifa etselerdi bulundukları konumdaki haklarından faydalanamayacaklardı. Emekliliklerini istedikleri için kuvvet komutanlığı ve genelkurmay başkanlığına tanınan haklardan faydalanacaklar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s