Taraf’ta dün yayınlanan Mehmet Baransu imzalı “Yoldaş General” haberinin düzmece olduğu ortaya çıktı.Daha önce Taraf yazarı Emre Uslu da kendisini işletmek için gönderilen sahte bir ihbarı gerçek zannedip köşesine taşımıştı.

 

Haberi yazan Mehmet Baransu’nun TBKP üyesi Ziya Güler kod adlı Feridun Gürgöz‘ü, Korgeneral Ziya Güler diye sunduğu belirlendi.

MEKTUBU YAZAN FERİDUN GÜRGÖZ

Taraf gazetesi Mehmet Baransu imzasıyla 29 Temmuz 2011 günü “Yoldaş General” başlığı ile Hasdal Cezaevi’nde tutuklu bulunan Korgeneral Ziya Güler’le ilgili iki MİT belgesi yayımladı. MİT tarafından savcılığa gönderilen belgeden birinde Korgeneral ziya Güler’in 1972 yılında THKP-C mensubu olduğu, 1989’da ise TBKP (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) yöneticisi olduğu iddia edildi. Böylece Ergenekon ile devrimciler arasında bağlantı kurulmaya çalışıldı.
Baransu bir de adı geçen subayın TBKP’nin Polit Bürosu’na yazdığı değerlendirmeyi bulduğunu zannedip yayımladı. TBKP’li Ziya Güler’in Korgeneral Ziya Güler’le uzaktan yakından bir ilgisi yok. Ziya Güler, TBKP Merkez Komite üyesi ve Federal Almanya Yöre Sekreteri Feridun Gürgöz’ün pati adı. TBKP Polit Bürosu’na Ziya Güler imzasıyla yazılan değerlendirme de ona ait. Feridun Gürgöz, TÜSTAV’dan yayımlanan anılarında Ziya Güler adını kullandığını açıklamıştı.

NABİ YAĞCI’DAN AÇIKLAMA

Bu arada Taraf gazetesi yazarı ve eski TBKP Genel Sekreti Nabi Yağcı da bugünkü köşesinde bu konuya değindi. Not başlığı altında yer alan bölümde Yağcı, Ziya Güler adını hiç duymadığını söyledi ve Baransu’nun haberinde kafalara takılan birçok noktanın olduğunu yazdı.

İşte Yağcı’nın konuyla ilgili yazdıkları:

“Dünkü Taraf’ta “Yoldaş General” başlığı altındaki haberde Balyoz davasından tutuklu muvazzaf Korgeneral Ziya Güler hakkında iki MİT belgesi yayımlandı. Bu belgelerden biri 1989 tarihinde Ziya Güler’in TBKP’ye gönderdiği söylenen bir raporla ilgili. Ziya Güler adını hiç duymadığımı, hakkında bir bilgiye sahip olmadığımı açıklamak gereğini duydum. Gerekliydi, çünkü susmak, ikrar sayılabilir ve eğer bir haksızlık varsa birinin haksız yere suçlanmasına neden olabilirdi. Kaldı ki, böyle bir belge gerçekse bile, eğer başkaca kanıtlar yoksa salt bundan dolayı bu kişinin bir kalkışma içinde olduğu söylenemez. Haberde kafalara takılan birçok nokta var ama kişiyle ilgili bilgi sahibi olmadan söylenemebilecek başkaca bir şey de yok.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s