Can Bebe’ye Büyük Öfke Namaz Yasak

Yayınlandı: 03 Ağustos 2011 / Siyaset & Politika
Etiketler:, , , , ,

Amerikan Ontex Grubu’na ait çocuk bezi firması Can Bebe’de sayıları 500’ü bulan çalışanların namaz kılmalarına izin verilmemesi kamuoyunda “namaz düşmanlığı” olarak değerlendirilirken, halk arasında infiale neden oldu.

Amerikalı Ontex Grubu’na ait çocuk bezi firması Can Bebe’de çalışanların namaz kılmalarına izin verilmemesi kamuoyunda “namaz düşmanlığı” olarak değerlendirilirken, halk arasında infiale neden oldu.

SANAL ALEMDE İNFİAL

Akit dünkü sayısında eski çalışanların Can Bebe’de namaz kılmaya kesinlikle müsaade edilmediği yönündeki açıklamalarına yer vermiş, iddiaları sorduğu kurum yetkililerinden “Namaz yasağı vardır veya yoktur diye bir şey söyleyemeyiz” cevabını aldığını aktarmıştı.

BU İŞYERİNDE NAMAZ YASAK

Yeni Akit’in gündeme getirdiği konu, internette paylaşım siteleri aracılığı ile yüzbinlerce kişi tarafından paylaşılarak, “namaz düşmanları”na ortak tavır alınması çağrıları yapıldı. Can Bebe yasakta diretirse boykot bile gündemde…

TEPKİ YAĞIYOR

İstanbul Yenibosna’da bulunan Can Bebe ve aynı gruba ait Can Ped ürünlerinin alınmaması yorumlarının yapıldığı paylaşım sitelerinde, bu firmaların telefon, faks ve maille tepki bombardımanına tutulması isteniyor. Sanal ortamda Can Bebe ve Can Ped’in “0 (212) 411 09 00, 0 (212) 599 03 95, hr@ontexglobal.com” şeklinde olan iletişim bilgilere elden ele yayılıyor.

CAN BEBE’DEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Görüştüğümüz Marka Yöneticisi Nurdan Dinç ile İnsan Kaynakları Müdürü Aylin Sepici Can Bebe’de namaz kılmanın yasak olup olmadığı konusunda “Vardır veya yoktur diye bir şey söyleyemeyiz” diyerek, bu konuda yazılı bir açıklama gönderebileceklerini söylemişlerdi. Ancak halen bir açıklama yapılmış değil.

CAN BEBE’DEN AÇIKLAMA OYUNU

Amerikalı Ontex Grubu’na ait Can Bebe’de namaz kılmanın yasak olduğu doğrulanırken, firma bunu yazılı bir açıklama ile komuoyuyla paylaşmaktan çekiniyor.

Can Bebe firması yetkilileri şu ana kadar bu konuda yazılı bir açıklama yapmadı.

Bu da, iddiayı güçlendiriyor.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYIN

Firma diğer taraftan, kamuoyunda “çalışanlarına namazı yasaklayan firma” olarak  anılmaktan da çekiniyor.

Bu endişeyle, tepki için kendilerini arayan vatandaşlara özel yazılı bir açıklama gönderildiği öğrenildi.

Bu açıklamada da, namaz yasağının resmen kabul edildiği görülüyor.

Tepki için kendilerini arayan vatandaşlara gönderdikleri açıklama şöyle:

“Ontex Türkiye olarak mevcut üretim akışının kesilememesi, makinelerimizin 24 saat aralıksız çalışma zorunluluğu, çalışanların makinelerin ve görevlerinin başından ayrılma imkanı bulunmaması nedeniyle, mevcut koşullarımızda fabrika bünyesinde mescit alanı bulundurulamamaktadır. Çalışanlarımız dini vecibelerini mesai öncesi ve sonrasında yerine getirebilmektedir.”

Açıklamadan da, 500’ün üzerinde personeli olan bu firmanın küçücük de olsa bir mescidinin bulunmadığı ve bu firmada mesai saatleri içerisinde namaz kılmanın yasak olduğu anlaşılıyor.

Ancak firma bunu bu şekilde yazılı bir açıklama ile kamuoyuyla paylaşamıyor. Tepki gösteren kişileri özel açıklamalarla püskürtmeye çalışıyor.

Öte yandan, kişilere özel olarak mail yoluyla gönderilen açıklamada, başörtülü personel alımının yasak olduğu iddiası ise açık bir şekilde yalanlanıyor.

Bu işyerinde namaz yasak

“Türkiye’nin en büyük çocuk bezi firması olmakla” övünen Amerikalı Ontex Grubu’na ait Can Bebe’de bir mescit bulunmadığı gibi her nerde olursa olsun çalışanların namaz kılmalarına izin verilmediği ortaya çıktı.

“Anlamasınlar diye, elimi yüzümü lavaboda, ayaklarımı tuvalette yıkayarak abdest alıyordum…”

Bu sözler, Can Bebe adlı çocuk bezini üreten firmada çalışmış bir isme ait. Yani eski bir Can Bebe personeli. Sonra başka bir iş bulunca Can Bebe’den ayrılmış A.B. B’nin Can Bebe’den ayrılmasının nedeni insanın tüylerini diken diken ediyor. Şöyle: “Can Bebe’de namaz kılmak yasak.”

Evet, “Türkiye’nin en büyük çocuk bezi firması olmakla” övünen Amerikalı Ontex Grubu’na ait Can Bebe’de bir mescit bulunmadığı gibi her nerde olursa olsun çalışanların namaz kılmalarına izin verilmiyor. Cuma namazına gitmeleri bile yasaklanan çalışanların, aksi halde işten çıkarıldığı iddia ediliyor. Namazlarını kıyıda köşede kılan personelin ise sürekli kovulma korkusu yaşadığı ifade ediliyor.

YAŞAYAN ANLATIYOR

İstanbul Yenibosna adresinde faaliyet gösteren ve 500’ün üzerinde personeli bulunan Can Bebe’nin eski bir personeli olan A.B. yaşadıklarını Akit’e şöyle anlattı: “Can Bebe’de 9 ay çalıştım, ne biçim bir ortam öyle. Burada vakit ve Cuma namazlarını kılmak kesinlikle yasak. Namazımı gizli saklı, kıyıda köşede kıldım ve sürekli kovulma korkusu yaşadım. Anlamasınlar diye, elimi yüzümü lavaboda, ayaklarımı tuvalette yıkayarak abdest alıyordum. Biri görüp şikayet eder diye. 9 ay bu şekilde adeta işkence gibi geldi bana. Sonra başka bir iş bulup ayrıldım buradan da kurtuldum. Burada başörtülü personel alımı da yasak. Bir tane başörtülü bayan çalışan yok. Müslüman bir memlekette ne acı değil mi? İnsanların hastasının ve bebeğinin dışkısı değerli, namazı değersiz bu kurumun gözü önünde.”

İŞYERİ YALANLAMIYOR

Can Bebe’yi 0 (212) 411 09 00 numaralı telefonundan arayarak yetkililerle görüşmek istedik. Görüştüğümüz Marka Yöneticisi Nurdan Dinç ile İnsan Kaynakları Müdürü Aylin Sepici Can Bebe’de namaz kılmanın yasak olup olmadığı konusunda “Vardır veya yoktur diye bir şey söyleyemeyiz” demekle yetindiler. Bu konuda yazılı bir açıklama gönderebileceklerini söylemekle birlikte, şu ana kadar yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

Fatih Akkaya / Yeni Akit

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s