Oyun oynarken dikkat edin, ölmeyin! Hareketsizlik ölümle sonuçlanıyor

Yayınlandı: 04 Ağustos 2011 / Teknoloji

Oyunlara yeni suçlama: Oyun oynarken dikkatli davranmazsanız ölebilirsiniz!

Oyun oynamak genelde eğlenceli bir aktivitedir. Fakat yıllar içerisinde gerçekleşen ve sonu ölümle noktalanan uzun oyun oynama maratonları, ne yazık ki oyunculuğu tehlikeli bir noktaya getirmektedir.

Bu konu hakkında yakın zamanda karşımıza çıkan bir örnekse, iki ay önce İngiltere’de uzun saatler oyun oynayan Chris Staniforth isimli gencin hayatını kaybetmesi. BBC’den yapılan açıklamaya göre ölüm nedeni “ven trombozu” olarak lanse edilen gencin, aralıksız 12 saat boyunca Xbox’ının başından kalkmadığı anlaşıldı.

Gencin babası olan David Staniforth ise konu hakkında çok detaylı bir araştırma yaptı. İlk olarak ulaştığı bilgi ven trombozu’nun meydana geliş sebebiydi. Tamamen hareketsizlikten meydana gelen ve özellikle bacakta bulunan bazı damarlarda oluşan kan pıhtılarının, bulundukları damarı tıkaması ya da direkt olarak beyne gitmesi üzerine oluşur. Bu durum genelde çok fazla seyahat eden insanlarda gözlemlenir.

“Sürekli oyun başında oturmayın!”

 

"Sürekli oyun başında oturmayın!"
Konu hakkındaki araştırmasının sonucu olarak oğlunun ölümünü tamamen hareketsizliğe bağlayan David Staniforth, verdiği bir röportajda şunlara değindi: “Yaptığım araştırmalardan sonra, herhangi bir kişinin saatlerce süren bir yolculukta oturur pozisyonda durmasıyla, oğlumun Xbox başında durması arasında bir fark olmadığını gördüm. Uzun süre oturmak gerçekten tehlikeli. Chirs oyun oynamayı çok severdi ve bütün gece başından kalkmazdı. Dünya çapında çok fazla insan uzun saatler boyunca oyun oynuyor ve bu çok büyük bir risk.”

David Stanifort ise uzun saatler oyun oynayan kişilere, içerisinde bulundukları tehlikeler için eğitici bir site açmayı planlıyor. Yine de unutmamakta fayda var ki Microsoft her seferinde; “Microsoft olarak, kullanıcılarımızın belirli aralıklarla oyunlarının başından kalmalarını ve ufak egzersizler yapmalarını öneriyoruz.” uyarısında bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s